Muzeum Rzemiosła w Krośnie wraz z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Wobec czasu i przestrzeni. Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi prezentuje łódzkich twórców sztuki książki”. Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek, 3 sierpnia 2023 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami w Krośnie. `
grafika: książka artystyczna

Jest to pierwsza wystawa zamiejscowa przygotowywana przez nową, powołaną 1 stycznia 2023 roku instytucję kultury – Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi jest, której organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współprowadzoną przez Fundację Correspondance des Arts. Obowiązki dyrektora pełni prof. Jolanta Rudzka-Habisiak.

Joanna Wiszniewska-Domańska

Książka artystyczna to wyjątkowy rodzaj dzieła sztuki, przyjmujący najróżniejsze formy: od klasycznych albumów o strukturze książkowej, poprzez harmonijkowe leporello, wreszcie po wielorakie obiekty książkowe. Może być obiektem unikatowym, jak i powstawać w limitowanym nakładzie. Może mieć formę abstrakcyjną lub nieść złożone, symboliczne treści. Techniki realizacyjne również są nieograniczone – od form malarskich i rysunkowych poprzez działania graficzne i typograficzne, aż po prace o charakterze reliefowym czy rzeźbiarskim. Cechą wspólną tych prac jest ich czasoprzestrzenny charakter, stąd zaproponowany tytuł wystawy – „Wobec czasu i przestrzeni”. Twórcy odnoszą się do tematu w sposób dosłowny – interpretując zagadnienie owych apriorycznych form poznania, jednak sama realizacja obiektu w formie książkowej jest odpowiedzią na postawiony temat, każdą książkę wszak oglądamy w czasie i w przestrzeni.

Maja Grosfeld

–  Tradycja książki artystycznej w Łodzi ma szczególne miejsce, za sprawą tworzących tu wybitnych artystów, jak również za sprawą kolekcji gromadzonej od ponad 30 lat przez Fundację Corespondance des Arts – Jadwigę i Janusza Tryznów oraz prowadzone przez Nich warsztaty i pokazy. Kontynuując te dokonania, pragniemy otworzyć nowy rozdział historii sztuki książki w Łodzi. Misją Muzeum Ksiązki Artystycznej w Łodzi jest popularyzacja sztuki książki w bogactwie jej form – mówi prof. Jolanta Rudzka-Habisiak, dyrektor instytucji.

Izabela Walczak

Celem wystawy jest prezentacja i promocja twórców reprezentujących łódzkie środowisko artystyczne na forum ogólnopolskim. Wystawa będzie prezentowana w Piwnicy PodCieniami prowadzonej przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Otwarcie wystawy – 3.08.2023 roku o godz.18.00.
Wystawę będzie można oglądać do 15 sierpnia 2023 r.

grafika: książka artystyczna