Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Muzeum Rzemiosła w Krośnie powstało w 1989 roku. Związane z tym miejscem chlubne tradycje krośnieńskiego rzemiosła stały się motywem powstałej tu ekspozycji muzealnej, którą uroczyście otworzono 17 marca 1990 r. Siedzibą obiektu jest secesyjna kamienica zwana popularnie „domem z zegarem”, wzniesiona na przełomie XIX i XX w. W latach 1901-1938 budynku mieściła się Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych w Krośnie, założona przez krośnieńskiego zegarmistrza Michała Mięsowicza.

Wystawę stałą „Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej” tworzą dokumenty rzemieślnicze /XVIII-XX w./ oraz wyroby i narzędzia rzemiosła użytkowego /XIX i XX w./, ze szczególnym uwzględnieniem Krosna i okolic. Mieszcząca się w 6 salach ekspozycja została urządzona w formie kilkunastu małych pracowni rzemieślniczych prezentujących: krawiectwo, tkactwo, fryzjerstwo szewstwo, rymarstwo, stolarstwo, snycerstwo, bednarstwo, odlewnictwo, zegarmistrzostwo, ślusarstwo, kowalstwo, pszczelarstwo, modniarstwo, rzemiosła spożywcze. Kameralny nastrój oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z eksponatami dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Poznaj historię muzeum

Czy wiesz że…

Czy wiesz, że Wieża Farna – najbardziej charakterystyczny element panoramy miasta ma 38 metrów wysokości.

Czy wiesz że…

insygnia władzy miejskiej użytkowane przez Prezydenta oraz Radę Miasta Krosna zaprojektowane i wykonane zostały w Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Czy wiesz że…

przez wieki tkactwo i półciennictwo były najważniejszymi gałęziami krośnieńskiego rzemiosła. W nawiązaniu do tych tradycji Muzeum Rzemiosła od 2000 roku organizuje Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”

Czy wiesz że…

jednym z najważniejszych wydarzeń z życia korporacji rzemieślniczych była schadzka, czyli tajne spotkanie władz cechowych na którym podejmowano najważniejsze decyzje.

Czy wiesz że…

we wnętrzu Wieży Farnej znajduje się jeden z największych zabytkowych dzwonów w Polsce – dzwon Urban. Sztuką odlewania dzwonów zajmują się ludwisarze.

Zwiedzanie muzeum

maj – wrzesień:

wtorek – piątek: 9:00 – 18:00
sobota: 10:00 – 16:00
niedziela: 10:00 – 16:00

wstęp wolny w każdy wtorek

październik – kwiecień:

wtorek – piątek: 8:00 – 15:30
sobota: 10:00 – 14:00

wstęp wolny w każdy wtorek

Cennik biletów:

bilet normalny – 12,00 zł
bilet ulgowy – 8,00 zł
bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 do 5 dzieci) – 40,00 zł

opłata za lekcję muzealną – 120,00 zł
opłata przewodnicka – 50,00 zł od grupy

Ostatnie wejście 30 min. przed zamknięciem każdego z obiektów.

ZOBACZ PEŁNY CENNIK

Galeria zdjęć