Wieża Farna

Obok świątyni farnej wznosi się 38-metrowa wieża, której baniasty hełm góruje nad krośnieńską starówką. Zarówno wieżę, jak i mieszczące się w niej dzwony, ufundował w XVII w. Robert Portius – Szkot , który swój majątek zdobył na handlu węgierskim winem. Największy spośród dzwonów – Urban – mierzy 490 cm w dolnym obwodzie i jest jednym z największych historycznych dzwonów w Polsce. Wewnątrz znajduje się również mechanizm zegara wieżowego wykonany w 1908 r. w Pierwszej Krajowej Fabryce Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza w Krośnie.

Ponadto w wieży można zobaczyć wystawę prezentującą zegarmistrzostwo – część ekspozycji stałej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. W sezonie letnim, w przestrzeni hełmu wieży, prezentowane są wystawy czasowe.

Na tarasie znajduje się luneta, przez którą podziwiać można panoramę miasta wraz z otaczającymi go wzniesieniami Beskidu Niskiego oraz Pogórza Strzyżowskiego. W trakcie zwiedzania dzięki nowoczesnym goglom VR, odbyć można wirtualny lot balonem ukazujący historyczne Krosno.

Czy wiesz że…

we wnętrzu Wieży Farnej znajduje się jeden z największych zabytkowych dzwonów w Polsce – dzwon Urban. Sztuką odlewania dzwonów zajmują się ludwisarze.

Czy wiesz że…

jednym z najważniejszych wydarzeń z życia korporacji rzemieślniczych była schadzka, czyli tajne spotkanie władz cechowych na którym podejmowano najważniejsze decyzje.

Czy wiesz że…

przez wieki tkactwo i półciennictwo były najważniejszymi gałęziami krośnieńskiego rzemiosła. W nawiązaniu do tych tradycji Muzeum Rzemiosła od 2000 roku organizuje Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”

Czy wiesz że…

Czy wiesz, że Wieża Farna – najbardziej charakterystyczny element panoramy miasta ma 38 metrów wysokości.

Czy wiesz że…

insygnia władzy miejskiej użytkowane przez Prezydenta oraz Radę Miasta Krosna zaprojektowane i wykonane zostały w Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Zwiedzanie Wieży Farnej

Zwiedzanie obiektu tylko z przewodnikiem:

maj – wrzesień:

Wtorek – piątek: 10.00 – 17.00
Sobota – niedziela: 10.00 – 15.00

październik – kwiecień:

po uzgodnieniu z Muzeum Rzemiosła w Krośnie

(tel. 13 43 241 88)

Cennik biletów:

bilet normalny: 14,00 zł
bilet ulgowy: 10,00 zł

ZOBACZ PEŁNY CENNIK

Galeria zdjęć