Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na wystawę plakatu „Punkt widzenia”. Autorami wystawy są projektanci związani z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: Piotr Florianowicz, Joanna Frydrychowicz-Janiak, Paweł Gojowy, Nikodem Pręgowski, Mirosław Rymar, Krzysztof Skrzypczyk, Jakub Sobczak. Wernisaż odbędzie się 10 października 2022 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5) – wstęp wolny.

Na wystawie zorganizowanej zaprezentowane zostały najnowsze projekty plakatów, komentujące aktualne wydarzenia związane m.in.: z ekologią, zjawiskami społecznymi, czy wirtualnym światem cyberprzestrzeni, pełnej nie do końca sprawdzonych i weryfikowalnych doniesień medialnych.

grafika: kredka na czerwonym tle

Wystawa prezentuje różnorodne opinie, punkty widzenia w formie syntetycznego komentarza wizualnego, jakim jest plakat. Jest kontynuacją cyklu prezentacji twórczości projektantów związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – jego pracowników, lecz także absolwentów i studentów.

Stylistycznie jakże odmienne od siebie projekty, posiłkujące się grafiką wektorową, rastrową,  ale także swobodnym rysunkiem, fotografią i kolażem łączy jeden punkt styku. Dla każdego z autorów najistotniejszą cechą plakatu jest jego niezależność od wymogów zlecenia, dlatego też zdecydowali się oni na podjęcie dialogu z widzami poprzez medium plakatu autorskiego. Jego właściwością nadrzędną jest subiektywny punkt widzenia dający swobodę w interpretowaniu i komentowaniu otoczenia przez pryzmat własnych doświadczeń i upodobań artystycznych.

 

grafika: głowa

Be happy

dr Piotr Florianowicz
Studia w zakresie grafiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom artystyczny z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. art. graf. Sławomira Janiaka (2008). Uczestnik kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych wystaw oraz projektów interdyscyplinarnych. Jego plakaty autorskie prezentowane były w takich krajach jak: Finlandia, Grecja, Francja, Litwa, Niemcy, Norwegia, Peru, Portugalia, Rosja, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Urugwaj. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracuje jako adiunkt na kierunku Grafika w Katedrze Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Zajmuje się projektowaniem graficznym, działalnością edukacyjną, prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży.

 

 

 

grafika: korpus człowieka, różowy

Design vs crisis

dr hab. Joanna Frydrychowicz-Janiak, prof. UMK
Studia w zakresie grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Jerzego Krechowicza w 1995 roku. Zajmuje się pracą twórczą na polu grafiki warsztatowej oraz projektowania graficznego. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą w takich krajach jak: Argentyna, Ekwador, Jamajka, Norwegia, Rosja, Rumunia, Ukraina.

 

 

 

 

 

 

grafika: człowiek na łańcuchu

Hunger

Paweł Gojowy
Urodzony w 1994 w Bydgoszczy. Studiował Projektowanie Graficzne na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem w 2019. W tym samym roku był stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ukończenia dyplomu, zatrudniony w macierzystej uczelni. Zajmuje się projektowaniem graficznym, grafiką warsztatową i rysunkiem. Do najważniejszych sukcesów należą: Międzynarodowy
konkurs na plakat STOP HATE/POSTER SHOW POZNAŃ 2019 (2 nagroda), wyróżnienie za plakat w International Student, Poster Competition, Skopje 2017, Muzeum Miasta Skopje, (Słowenia). Ważniejsze wystawy międzynarodowe: Międzynarodowe Biennale Plakatu (Lublin 2017), Plakat 22. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura (Toruń 2018), Międzynarodowa Wystawa Satyrykon (Legnica 2019).

 

 

 

 

grafika: napis bon appetit

Bon appetit

dr hab. Nikodem Pręgowski, prof. UMK
Grafik, twórca plakatów i ilustracji. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie jako kierownik Katedry Projektowania Graficznego uczy studentów m.in.: projektowania książek, ilustracji, a także liternictwa i typografii. Założyciel wydawnictwa „Na przykład”. Laureat kilkudziesięciu nagród z zakresu plakatu. Jego prace pokazywane były, m. in.: w Belgii, na Białorusi, w Holandii, Chinach, Czechach,
Ekwadorze, Estonii, Finlandii, Iranie, Peru, Rosji, Słowacji, Turcji, USA.

 

 

 

 

 

grafika: zółty

Consumerism 1

dr Mirosław Rymar
Studiował Projektowanie Graficzne na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem w 2001 r. Zajmuje się głównie plakatem o tematyce społecznej i politycznej, a także kulturalnej. Brał udział w kilkudziesięciu zbiorowych wystawach plakatu w Polsce i za granicą, m.in. w Meksyku, Boliwii, Węgrzech, Ukrainie i Słowacji. Autor siedmiu indywidualnych wystaw plakatu (w Polsce i na Węgrzech).
Laureat kilku nagród i wyróżnień w tej dziedzinie. Wykładowca w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, prowadzi zajęcia z zakresu grafiki komputerowej i projektowania graficznego.

 

 

 

 

grafika: wózek dziecięcy

Fake news 1

dr hab. Krzysztof Skrzypczyk, prof. UMK

Absolwent specjalności projektowanie graficzne na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Wykładowca w Katedrze Projektowania Graficznego UMK. Prowadzi zajęcia z zakresu projektowania graficznego oraz liternictwa i typografii. Twórczość artystyczna na polu plakatu społecznego i politycznego. Autor dziewięciu wystaw indywidualnych plakatu. Brał udział w kilkudziesięciu przeglądach tej dziedziny sztuki w Polsce i za granicą.

 

 

 

 

 

grafika: ryba ze słomek plastikowych

Don’t be a sucker

Jakub Sobczak
Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu. W 2020 r. obronił pracę dyplomową ze specjalności Projektowanie Graficzne na kierunku Grafika na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, prezentując autorską książkę ilustrowaną „Podlaskie Legendy 4 Kultur”. Zajmuje się ilustracją oraz plakatem. W pracy twórczej lubi łączyć tradycyjne środki wyrazu z nowoczesnym myśleniem projektowym. Uczestnik wystaw
oraz laureat konkursów międzynarodowych, m.in. Skopje Poster Festival w Macedonii.

 

 

 

 

 

Wystawę plakatu „Punkt widzenia” można zwiedzać do 12 listopada 2022 r. w Piwnicy PodCieniami (Krosno, Rynek 5). Bilety w cenie 10 zł (normalny) 7 zł (ulgowy). Dostępne są również bilety rodzinne w cenie 35 zł.