Muzeum Rzemiosła w Krośnie z głębokim żalem żegna Marka Bargieła – mistrza cukiernictwa, Starszego Cechu, zasłużonego nauczyciela zawodu i przyjaciela naszej instytucji, który zmarł  3.11.2020 r.

Marek Bargieł kontynuował rodzinne tradycje cukiernicze, prowadząc założoną przez ojca w 1974 r. Cukiernię Santos. Jako pasjonat i mistrz w cukierniczym rzemiośle nie tylko bardzo rozwinął
i rozbudował firmę ojca ale i doprowadził do perfekcji swój kunszt cukierniczy. Zawód, który pochłaniał Go bez reszty, traktował jako sztukę. Oprócz utrzymywania najlepszej jakości kładł nacisk na wartości estetyczne wyrobów firmowych. W dziedzinie cukiernictwa zdobył kilkadziesiąt międzynarodowych i krajowych nagród – między innymi tytuł Mistrza Świata Cukierników w Wiesbaden (2001). Reprezentował również Polskę w Mistrzostwach Świata w Barcelonie (1998), w Brnie (1999), w Rimini (2004), w Stuttgarcie i Berlinie (2006). Był twórcą marki „Santos”. Umożliwił kształcenie praktyczne wielu uczniom, był organizatorem i sponsorem wielu branżowych konkursów zawodowych dla młodzieży. Wyszkolił wielu znanych w Krośnie i na Podkarpaciu cukierników.

Był prekursorem rzeźb z czekolady i produkcji ręcznie robionych wyrobów czekoladowych i pralin. Był pomysłodawcą i organizatorem spektakularnych pokazów umiejętności cukierniczych Zespołu Cukierni Santos – m.in. wykonania największego na świecie tortu – repliki 1:1 sportowego modelu Forda StreetKa, które miało miejsce w 2004 r. na Hali Sportowej w Krośnie z okazji 30-lecia firmy i zgromadziło tysiące osób. Dzięki Jego pracy i pasji krośnianie i turyści mieli okazję delektowania się światowej klasy ciastami i tortami, lodami, przetworami, czekoladą najwyższej jakości.

Muzeum Rzemiosła w Krośnie w osobie Marka Bargieła miało zawsze oddanego przyjaciela i hojnego mecenasa. Jako Starszy Cechu przez wiele lat przewodniczył organizowanym przez nas symbolicznym uroczystościom przyjęcia uczniów szkół branżowych do rzemiosła. Wspierał nasze wydarzenia
i okazywał naszym działaniom wiele zainteresowania i życzliwości.

Składamy głębokie wyrazy współczucia Rodzinie.

Dyrektor i Pracownicy

Muzeum Rzemiosła w Krośnie

„Czekoladą na czekoladzie”  – Muzeum Rzemiosła w Krośnie i Cukiernia „Santos”
na rzecz krośnieńskiego hospicjum, Piwnica PodCieniami, 2010