FDM Expanse to wystawa indywidualna nawiązująca nazwą do najnowszej kolekcji prac Katarzyny Rumińskiej z Cyklu FDM, kolekcji FDM Expanse z 2022 roku. Wystawa prezentuje najnowsze obrazy rzeźbiarskie, oraz obrazy, obiekty i instalacje z poprzednich kolekcji FDM. Premierowe prace to: „Expanse”, „Universe”, „Into the loop”, „Better choice” oraz „More Patience”.

Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek, 10 lutego 2022 r.  o godz. 18.00 w Piwnicy PodCIeniami (Krosno, Rynek 5). Ekspozycję będzie można zwiedzać do 12 marca.

zaproszenie, grafika w ciemnym kolorze. Napis: FDM EXPANSE

Cykl FDM to poszerzenie dotychczasowych poszukiwań, rozciąganie możliwości a także eksplorowanie nowych rozwiązań. Mamy tu do czynienia z połączeniem narzędzi cyfrowych, technik druku 3D, tkactwa, malarstwa i rysunku. Wszystko razem składa się na powstanie wielomodułowych obrazów przestrzennych. Nazwa wystawy to również nawiązanie do przestrzeni i kosmosu.

Wystawa opracowana z myślą o prezentacji w Galerii Piwnicy PodCieniami, mieszczącej się w zabytkowych wnętrzach Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Poza obrazami modułowymi i tkaninami unikatowymi prezentuje też designerskie dodatki – m.in. torebki 3D i biżuterię oraz obiekty, będące jednocześnie lampkami. Na potrzeby wystawy powstało 5 nowych obrazów, autorka utkała ręcznie dwie tkaniny, które stały się elementami obrazów.

Kluczem wyboru prac do wystawy FDM Expanse było połączenie nowoczesności i tradycji. Sztuka i design.

Premierowa praca „Expanse”, to wielomodułowy obraz. Jednym z modułów jest autorska tkanina, utkana na krośnie specjalnie na potrzeby wystawy w mieście Krosno. Jest to swoisty ukłon w stronę tradycji i rzemiosła.

 

zdjęcie portretowe kobietyKatarzyna Rumińska, urodzona w 1988 roku, artystka wizualna, doktor sztuki.
Autorka wielomodułowych obrazów rzeźbiarskich, instalacji interaktywnych, instalacji VR, tkaniny artystycznej, asamblaży.

W swojej twórczości rozpatruje zagadnienia związane z metaforyzacją relacji międzyludzkich przez materializację przestrzeni „pomiędzy”, nawiązuje do uprzywilejowania, myślenia lateralnego i zjawisk fizycznych. Eksploruje wpływ narzędzi cyfrowych i technik druku 3D na fizyczne obiekty przestrzenne. Łączy sztukę z designem.

Tworzy obrazy w rzeźbiarskiej formie, miksując materiały takie jak poliaktydy, tkaniny, siatki, ołówek z farbą akrylową. Eksperymentuje.
Obiektom i instalacjom często towarzyszy dźwięk lub światło, wydobywające struktury wewnętrzne. Uczestniczka wystaw w kraju i za granicą, m.in. w Atenach, Madrycie, Paryżu, Tokio, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Koninie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Warszawie, Toruniu, Olkuszu.

Autorka wystaw indywidualnych. W 2018 rozpoczęła cykl „FDM”, który systematycznie rozbudowuje i kontynuuje badania nad nim.

Wystawy z Cyklu FDM to:
2018. FDM Interlinked/Toruń
2019. FDM Underground/Nowe Miasto Lubawskie
2020. FDM Upgrade/Opole
2020. FDM Unlock/Polska
2022. FDM Expanse/Krosno

Artystka wizualna, kurator wystaw i festiwali, np. współkurator I Konstelacji – Poza Horyzont w Toruniu (2019), kurator I Mini Festiwalu Mappingu w Koninie (2017), kurator interdyscyplinarnej wystawy Ikony Chwili – Tu I Teraz w Krakowie (2015).

Obecnie Adiunkt w Katedrze Przemysłów Kreatywnych WSG w Bydgoszczy, oraz członek Zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków w Toruniu i członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

/K. Rumińska/