W ramach krośnieńskich obchodów XIV Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu – w Muzeum Rzemiosła w Krośnie otwarta została wystawa czasowa „Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta” ze zbiorów Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Zapraszamy osoby indywidualne bądź małe grupy do bezpłatnego zwiedzania wystawy. Ekspozycję można także zwiedzać z przewodnikiem (opłata przewodnicka 40 zł).
Wystawa będzie czynna do 26 lutego 2022 r. 

otwarcie wystawy. Na zdjęciu grupka osób na tle plansz wystawy

Wystawa prezentuje historię Rywki Lipszyc – młodej dziewczyny, która stara się dokumentować swoje zmagania z wojenną rzeczywistością poprzez prowadzenie pamiętnika. To właśnie ów pamiętnik, wzruszający zapis życia i dorastania w łódzkim getcie i świadectwo żydowskiej dziewczynki, która straciła rodzeństwo i rodziców, ale mimo chwil zwątpienia, nie straciła nadziei stanowi punkt wyjścia wystawy.

Na wystawie zostały także wykorzystane również unikalne historyczne artefakty i dokumenty pochodzące z muzeów z Polski, USA, Izraela, Niemiec i Belgii. Stanowią one przejmujące świadectwo uwypuklając personalny wymiar zagłady, wymiar który tak łatwo pominąć ucząc o Holokauście. Archiwalne fotografie towarzyszące ekspozycji są autorstwa trzech najbardziej znanych fotografów getta w Łodzi: Henryka Rossa, Mendla Grossmana oraz Waltera Geneweina, który utrwalił rzeczywistość getta na kolorowych kliszach. Niektóre z negatywów są zniszczone, niekompletne. Przechowywane w zamkniętych pojemnikach, w ziemi, w ukryciu, uległy częściowemu uszkodzeniu. Pokazują tylko część zatrzymanego na kliszy obrazu. Są fragmentaryczne, jak cała opowieść o Rywce, która – podobnie jak te negatywy – musiała czekać długie lata, by ujrzeć światło dzienne.

Ekspozycja stanowi unikalne narzędzie edukacyjne, które może ułatwić percepcję II wojny światowej i samego Holokaustu. Rywka staje się przewodnikiem w świecie chaosu, upadku wartości, cierpienia i śmierci. Dzięki perspektywie biograficznej odbiorcy łatwiej jest przybliżyć się do przeszłości i utożsamić z bohaterką opowieści.

/źródło: rywka.com/

kobieta stojąca tyłem ogląda plansze wystawy

Zapraszamy do wysłuchania nagrania wybranych fragmentów pamiętnika przygotowane przez Paulinę Wiejtaszek i Wiktorię Kowalczyk pod opieką Barbary Matusiak z XV LO im. Jana Kasprowicza w Łodzi. KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO NAGRAŃ

Widok na planszę wystawy z napisem: Co się stało z Rywką?