Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza do obejrzenia wystawy plenerowej która zlokalizowana jest wzdłuż ul. Piłsudskiego w Krośnie w okolicy murali. Autorką wystawy jest Weronika Wityńska, która w 2022 roku wygrała organizowany przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie konkurs na komiks. Wystaw będzie dostępna do końca września 2023 r.
widok na wystawę wzdłuż ulicy Piłsudskiego

Wystawa „Codzienność” , to seria rysunków opowiadających o codzienności młodej artystki, której od 9 lat towarzyszy choroba – cukrzyca typu 1. Choroba wokół której narosło wiele mitów – wśród społeczeństwa panuje błędne przekonanie, że chorzy być może stosowali fatalną w skutkach dietę wysokocukrową albo, że jest to przypadłość osób otyłych. Nic bardziej mylnego – cukrzyca typu 1. jest chorobą autoimmunologiczną – nie można się jej nabawić poprzez prowadzenie niewłaściwej diety.
Weronika Wityńska w swoich rysunkach pokazuje chorobę, która utrudnia utrudnia jej życie i jest powodem wielu życiowych zawirowań, jednak dzięki rozwojowi medycyny, lekom i nowoczesnym urządzeniom medycznym może żyć. Temat rysunków, nie jest łatwy, są przepełnione emocjami ale mają też pełnić rolę dydaktyczną zarówno dla osób zdrowych jak i tych które chorują na ten typ cukrzycy – notorycznie mylonej z cukrzycą typu 2.
widok na wystawę wzdłuż ulicy Piłsudskiego

WERONIKA WITYŃSKA ur. 2003 r w Krośnie. Absolwentka krośnieńskiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Obecnie studentka II roku Grafiki na Uniwersytecie Marii Curii-Skłodowskiej w Lublinie. W 2020 r. laureatka konkursu Instytutu Pamięci Narodowej „Epizody z historii Polski w komiksie”. W 2022 r. laureatka konkursu Muzeum Rzemiosła w Krośnie na komiks o Janie Szczepaniku. Pasjonatka jazdy na rolkach i dobrej literatury. Od 2014 r. zmagająca się z cukrzycą typu 1.  Życie z tym typem choroby to ciągła walka ale – jak sama mówi – warto walczyć.

Podziękowania dla Drukarni Multeo za wsparcie w realizacji wystawy.
czarno biały rysunek urządzenia medycznego