Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na koncert kameralny z prelekcją: Zapomniani twórcy polskiej kameralistyki wiolonczelowej. Wydarzenie odbędzie się w Piwnicy PodCieniami (Krosno, Rynek 5) 4 sierpnia, godz. 18.00. Wystąpią: Anna Banaś – wiolonczela, Michał Kluska – fortepian. Wstęp wolny.
dwie fotografie: po lewej mężczyzna za fortepianem, po prawej kobieta grająca na wiolonczeli
Duet tworzą Anna Banaś i Michał Kluska, wykładowcy akademii muzycznych w Katowicach i Łodzi. Wspólną działalność koncertową prowadzą od 3 lat, w trakcie których koncertowali w Polsce i Europie. Anna i Michał w 2023 roku realizują stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizując projekt „Zapomniani twórcy polskiej kameralistyki wiolonczelowej”. Przedsięwzięcie składa się z koncertów prezentowanych cyklicznie na różnych scenach koncertowych w Polsce i we Włoszech. Repertuar koncertów obejmuje pozycje muzyki kameralnej na wiolonczelę z fortepianem autorstwa polskich twórców, często zapomnianych lub rzadko prezentowanych. Każdemu z koncertów towarzyszą krótkie prelekcje poszerzające świadomość o twórczości kompozytorów. Celem projektu jest dotarcie do szerokiej, zróżnicowanej grupy odbiorców oraz zainteresowanie i rozbudzenie ciekawości do poznawania rodzimej muzyki instrumentalnej na wiolonczelę i fortepian.

Anna Banaś – została laureatką ponad 20 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wiolonczelowych oraz zdobyła przeszło 20 wyróżnień i nagród za swoje osiągnięcia. Wśród najważniejszych – Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” i Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas studiów współpracowała z uznanymi artystami z całego świata. Anna ukończyła studia z maksymalną liczbą punktów, wyróżnieniem i honorowym uznaniem. Jako solistka zadebiutowała w wieku 15 lat prezentując się z Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną podczas tournee po Polsce i Danii pod dyrekcją Maestro Andrzeja Affeltowicza. Od tego czasu regularnie występuje z orkiestrami w krajach Europy oraz Ameryki Południowej. Od 2018 roku Anna jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Regularne prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce i we Włoszech.

Michał Kluska – jest zdobywcą I nagrody VI edycji North International Music Competition w Sztokholmie w kategorii duetów kameralnych, jest również laureatem IX Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. K. Bacewicza w Łodzi. Ma za sobą koncerty m.in. w Sala dei Teatini (Piacenza, Włochy), sali kameralnej NOSPR w Katowicach, studiu koncertowym S1 Polskiego Radia w Warszawie, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Koszalińskiej Filharmonii Częstochowskiej czy Filharmonii Pomorskiej. Wielokrotnie był współwykonawcą wspólnie z Orkiestrą Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej. Brał udział w Festiwalu Egerszeg (Węgry), występował na 29. Międzynarodowym Festiwalu Kompozytorów Krakowskich z orkiestrą Akademii Muzycznej w Łodzi oraz na Międzynarodowym Festiwalu Clarimania we Wrocławiu. Uczestniczył również w III edycji programu Muzyka Naszych Czasów, organizowanym pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pianista w 2022 roku otrzymał tytuł doktora sztuki za badania nad kameralną twórczością Tadeusza Paciorkiewicza. Od 2017 roku jest zatrudniony jako adiunkt w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Łodzi.

plakat: grafika koncert, żółte koło, data 4.08