portret czarno biały

Wspomnienie o śp. Zygmuncie Wróblewskim
1 sierpnia 2022 roku zmarł nasz Kolega – Zygmunt Wróblewski. Jesteśmy bardzo zasmuceni, że nieuleczalna choroba niespodziewanie i zbyt wcześnie przecięła Jego nić życia. Zygmunt pracował z nami od 1 lutego 2007 roku. Spędziliśmy wspólnie, w naszej małej rodzinie, tysiące godzin razem. Ramię w ramię wykonując codzienną muzealną pracę, współpracując przy organizacji wystaw, wydarzeń, realizacji projektów i wielu innych działań na gruncie zawodowym i prywatnym. Wspólnie radowaliśmy się tym co dobre ale i martwiliśmy się jeden o drugiego, pomagali sobie, wspierali, a gdy trzeba było przywoływaliśmy się wzajemnie do porządku – jak w rodzinie.

Zygmunt pozostanie w pamięci instytucji jako pracownik zasłużony, obdarzony wieloma zdolnościami i zainteresowaniami, którymi zawsze służył ku pożytkowi Muzeum Rzemiosła. Miał na swoim koncie wiele osiągnieć zawodowych. Pozostały po Nim liczne realizacje, które stanowią wizytówkę muzeum. Z pasją zajmował się grawerowaniem szkła i sztuką pisania ikon. Z zachwytem podziwialiśmy misterne skomplikowane wzory, które potrafił wyszlifować na szklanych przedmiotach. Z podziwem oglądaliśmy wykonane przez Niego ikony, które zawsze powstawały na specjalnie przygotowanych przez Niego deskach. Śledziliśmy również Jego działalność w bractwie rycerskim, która była owocem zainteresowań tematyką i historią obyczaju rycerskiego. Potrafił wykonać własnoręcznie zarówno elementy jak i całe zbroje czy inne rycerskie oprzyrządowanie. Często prezentował je podczas pokazów rycerskich – w tym również uświetniających wydarzenia w Krośnie. Trudno nam w takiej chwili spisywać suche zdania na temat dorobku zawodowego naszego Kolegi, wszak nie czas mnożyć słowa, żegnając się na wieczność… Dla nas Zygmunt Wróblewski był i będzie osobą bardzo ważną – dla jednych dobrym kolegą, dla innych wiernym przyjacielem czy powiernikiem – zawsze jednak po prostu naszym „Wróblem”. Żegnaj Zygmuncie, odpoczywaj w pokoju wiecznym.

Ostatnie pożegnanie Zygmunta Wróblewskiego odbędzie się w środę, 3 sierpnia 2022 r. w kościele NMP Królowej Polski w Korczynie – różaniec w intencji Zmarłego odbędzie się o godz. 13.30, a msza św. zostanie odprawiona o godz. 14.00. Po niej nastąpi odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku – cmentarz parafialny w Korczynie.

Dyrektor i pracownicy Muzeum Rzemiosła w Krośnie składają pogrążonej w smutku Rodzinie szczere wyrazy współczucia.