W czwartek, 14 października w Piwnicy PodCieniami  zostanie uroczyście otwarta wystawa przygotowana we współpracy Muzeum Rzemiosła w Krośnie z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Wystawa jest powiązana z Jubileuszem 70 lat istnienia UTH, który przypadał w 2020 roku. Na wystawie zobaczyć będzie można kilkadziesiąt prac dwudziestu pięciu artystów – nauczycieli akademickich, reprezentujących różne dyscypliny sztuki.

Wystawa „70×70²” zostanie uroczyście otwarta 14 października 2021 r. o godz. 18.00 i będzie czynna do 13 listopada. Patronat nad wystawą objął prof. dr hab. Sławomir Bukowski, JM Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu a kuratorką wystawy jest dr hab. Hanna Wojdała-Markowska, prof. UTH w Radomiu.
Bilety w cenie 8 zł (normalny) oraz 5 zł (ulgowy) dostępne są w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (powyżej Piwnicy PodCieniami). Wstęp na wernisaż bezpłatny.

grafika, podzielona na 4 części, widok na pracownie plastyczne

„Wystawa 70×70² jest powiązana z Jubileuszem 70 lat istnienia naszej Uczelni, który przypadał w 2020 roku. Wpisując się w obchody tego Jubileuszu nauczyciele akademiccy, pracujący aktualnie na Wydziale Sztuki, odpowiedzieli na propozycję dotyczącą wspólnej prezentacji, złożoną przez Pana Dziekana prof. Andrzeja Markiewicza i przygotowali swoje realizacje. Prace powstały w ostatnich miesiącach i zostały stworzone specjalnie na tę wystawę. Zarówno tytuł wystawy, jak również wielkości kwadratowych podłoży o boku długości 70 cm odnoszą się do wspomnianej liczby. Dla wszystkich uczestników podłoża o tym wymiarze stanowiły bazę do autorskich działań twórczych z różnych obszarów sztuki. Decyzje realizacyjne wiązały się z wykorzystaniem rozmaitych podłoży: płóciennych, papierowych, tekstylnych, tekturowych, pilśniowych – wybranych czy wypreparowanych przez autorów. Każdy z artystów biorących udział w wystawie jest rozpoznawalny poprzez język formy plastycznej, którym się posługuje. To figuracja, geometria, iluzja, metafora, czysta forma, ekspresja materii, eksperymenty, zapisy osobistych idei.
Sądzę jednak, że przekazem nadrzędnym udziału każdego z nas w Wystawie 70×70² jest deklaracja przynależności do wspólnej akademickiej społeczności, którą jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.
Chciałabym podziękować Pani dr inż. Marcie Rymar Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie za wspaniałe miejsce wystawiennicze, jakim jest Piwnica PodCieniami”.

dr hab. Hanna Wojdała-Markowska
prof. UTH w Radomiu

grafika z napisem: 70x70

W artystycznym klimacie „70×70²”
„Muzeum Rzemiosła w Krośnie jest instytucją kultury z 30-letnią historią. Jednak jego działalność nie ogranicza się wyłącznie do sfery muzealnej. Oprócz realizowania głównych zadań statutowych koncentrujących się wokół kolekcji związanych z szeroko pojętym tematem rzemiosła – zarówno historycznego jak i współczesnego – bardzo ważnym kierunkiem rozwoju instytucji jest organizacja wydarzeń kulturalnych przyczyniających się do popularyzowania sztuki. Działania wystawiennicze i promocyjne w największym zakresie poświęcone są artystom współczesnym.
Sale wystawowe „Piwnicy PodCieniami” i przestrzenie Wieży Farnej gościły wielokrotnie dzieła licznych reprezentantów różnych dziedzin sztuki współczesnej – zarówno polskiej jak i zagranicznej. Wzbogacenie oferty kulturalnej miasta o prezentacje twórczości uznanych w świecie sztuki artystów i projektantów, ale przede wszystkim wytyczanie przyjaznej, swobodnej przestrzeni sprzyjającej kontaktowi środowisk twórczych uznajemy za jedną z naszych kluczowych misji. Tym bardziej cieszy nas fakt, że przypadł nam zaszczyt zaprezentowania po raz pierwszy na Podkarpaciu wyjątkowego projektu artystycznego zainicjowanego przez nauczycieli akademickich Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.
Wystawa „70×70²” jest swoistą formą świętowania i upamiętnienia jubileuszu 70-lecia uczelni. Jej znamienny tytuł stanowi jednocześnie główne i jedyne zarazem założenie – zawarcie dowolnej wypowiedzi artystycznej w przestrzeni określonych wymiarów. Kilkadziesiąt prac dwudziestu pięciu artystów reprezentujących różne dyscypliny sztuk plastycznych to zbiór ukazujący przekrój działalności twórczej pracowników Uczelni ale również swoista deklaracja wyboru kierunków kształtowania postaw artystycznych najmłodszego pokolenia adeptów sztuki.
Wystawa zachwyca różnorodnością podjętych tematów i sposobów ich przedstawienia – stąd mnogość zastosowanych mediów i technik. Jako wypowiedź wielowątkowa układa się jednak w percepcji odbiorcy w dobrze zorganizowaną wewnętrznie i czytelną całość. Niepowtarzalność twórcza kreujących dzieła artystów i poruszone treści prowadzą widza do świata emocji i przykuwają uwagę.
Nie było w Krośnie do tej pory tak obszernej wystawy zbiorowej radomskiego środowiska artystycznego. Zainicjowanie współpracy Muzeum Rzemiosła z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym nie tylko stwarza warunki do zapoznania się z postawami artystycznymi tamtejszych twórców ale również stać się może przyczynkiem do kolejnych prezentacji środowisk akademickich polskich i zagranicznych uczelni artystycznych. Wierzę, że pokazane na wystawie prace zachęcą do bliższego poznawania twórczości środowiska radomskiego a tym samym poszczególnych artystów, którzy tę grupę tworzą.
Składam podziękowania dla Dziekana Wydziału Sztuki – Pana prof. dra hab. Andrzeja Markiewicza za przychylność i stworzenie warunków umożliwiających przedstawienie projektu artystycznego „70×70²” w Krośnie. Dziękuję serdecznie wszystkim Artystom prezentującym swoje prace w naszych przestrzeniach wystawienniczych za dokonanie zachwycającego wyboru ze swojego dorobku, a co za tym idzie – umożliwienie krośnieńskiej publiczności obcowania z klimatem artystycznym radomskiego środowiska twórczego”.

dr inż. Marta Rymar
dyrektorka Muzeum Rzemiosła w Krośnie