NOWY TERMIN PRELEKCJI: 30 września (czwartek) o godz. 18.00.

Podczas drugiej, letniej odsłony Krośnieńskich spotkań z podróżnikami gościć będziemy Tomasza Grzywaczewskiego z prelekcją „Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej”.

„Wymazana granica” to reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP – od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury i Pomorze. Autor odnajduje ostatnich pamiętających przedwojenne granice i ich znikanie – nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, wysiedleńców z akcji „Wisła”, ocalonych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy. Opowieść o tym, jak dziś żyje się przy nieistniejącej granicy, snują także nieliczni dobrowolni strażnicy pamięci oraz młodzi, którzy pragną żyć jak w XXI wieku przystało, ale którym brzemię pogranicza na to nie pozwala.

młody mężczyzna rozmawiający ze starszą kobietą przed domem
Tu nie ma prostych historii i prostych odpowiedzi na trudne pytania. Tu zawsze żyje się niepewnie, coś każe siedzieć na walizkach i spać z otwartymi oczami. To miejsce dobre dla przemytników, uciekinierów i starców. Chociaż tej granicy od dawna już nie ma, życie nadal toczy się przygranicznym rytmem. Granica ciągle tkwi w głowach i we wspomnieniach – zarówno tych, którzy nie dali się wypędzić, jak i tych, których dawno wypędzono.
Z reporterskiej wyprawy Tomasza Grzywaczewskiego powstała książka pod tym samym tytułem oraz cykl reportaży „Tomek na granicach II Rzeczypospolitej”.

mężczyzna pochylony nad mapą nadbrzegiem rzeki
Na spotkanie zapraszamy w sobotę 28 sierpnia 2021 r. na godz. 17.00 do Muzeum Rzemiosła w Krośnie, ul. Piłsudskiego 19. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

starsza kobieta w chustce przed drewnianym domem
Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz, autor książek, scenariuszy filmowych oraz publikacji naukowych z zakresu stosunków międzynarodowych. Członek amerykańskiego „The Explorers Club”. Ukończył prawo na Uniwersytecie Łódzkim oraz program „Russian Security Studies” na Daniel Morgan Graduate School of National Security w Waszyngtonie DC. Był redaktorem naczelnym magazynu „Koncept”. Relacjonował konflikty zbrojne na Donbasie, w tureckim Kurdystanie i Górskim Karabachu.
Pomysłodawca wypraw, w tym m.in. „Long Walk Plus Expedition” – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i „Dead Road” – wyprawy na stalinowską Drogę Umarłych a także uczestnik wyprawy do Kamerunu „Vivat Polonia 2016” śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego.
Współpracuje z licznymi magazynami w tym amerykańskim Foreign Policy, portalami internetowymi i stacjami radiowymi. Laureat stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Literatura”.

widok na ruiny zamku na wzgórzu

Więcej informacji o podróżniku znajdziecie TUTAJ.