Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na wystawę „We Are!”. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym 11. Międzynarodowemu Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”. Ekspozycja zostanie uroczyście otwarta 19 sierpnia 2022 w Wieży Farnej (Krosno, ul. Piłsudskiego 5) o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 30 września.

Grafika: Głowa kobiety z żółto niebieskimi włosami

Wystawa jest prezentacją 70 prac wykonanych przez 30 artystów z Ukrainy – uczestników Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej. Są to dzieła, które powstały w latach 2002-2018 – pomiędzy drugą a dziesiątą edycją wydarzenia. Prace znajdują się w Kolekcji Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” należącej do Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zbiór eksponatów reprezentujący współczesną sztukę włókna tworzą tkaniny podarowane przez artystów – uczestników biennale ale również dzieła przekazane do zbiorów muzeum przy okazji innych ekspozycji czy z woli samych twórców. Kolekcja „Z krosna do Krosna” liczy przeszło 560 współczesnych dzieł sztuki wykonanych przez kilka pokoleń artystów polskich i zagranicznych, reprezentujących współczesne trendy w obszarze tkaniny artystycznej. Wśród nich liczną reprezentację stanowią artyści z Ukrainy.

W roku 2022 Muzeum Rzemiosła w Krośnie przystąpiło do realizacji jedenastej edycji Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej, która nie odbyła się z powodu sytuacji pandemicznej w 2020 roku. Ogłaszając nabór na początku roku, nie spodziewaliśmy się mimo wszystko, że urzeczywistni się straszliwy scenariusz rosyjskiej napaści zbrojnej na Ukrainę. 24 lutego 2022 roku historia rozpoczęła jednak zapis krwawej karty w dziejach ukraińskiego narodu. Krosno i jego mieszkańcy – jako jedno z miast leżących w pobliżu granicy z Ukrainą – od początku rosyjskiej agresji pospieszyło z pomocą naszym bliskim sąsiadom. W obliczu tak tragicznej sytuacji, jako organizatorzy, uświadomiliśmy sobie, że tak mocno obecni podczas każdej edycji biennale artyści sztuki włókna z Ukrainy z pewnością nie będą mogli swobodnie uczestniczyć w wydarzeniu. Wówczas zrodził się pomysł wystawy prezentującej ukraińską tkaninę artystyczną, która znalazła się w kolekcji muzealnej „Z krosna do Krosna”. W ten sposób Muzeum Rzemiosła w Krośnie pragnie wyrazić solidarność z pogrążoną w wojnie Ukrainą. Wystawa prezentowana jest w Wieży Farnej – najbardziej charakterystycznej, wciąż najwyższej i silnie związanej z historią Krosna – budowli wzniesionej w XVII w.

Ekspozycja otrzymała tytuł „We Are!”. Tytuł ma bardzo symboliczny charakter i ma na celu podkreślenie, że Ukraina była, jest i będzie częścią Europy, świata a także krośnieńskiego biennale. Poprzez prezentację ukraińskiej tkaniny artystycznej pragniemy jako krośnianie okazać wsparcie emocjonalne i życzliwość dla naszych gości z Ukrainy, dla których Krosno stało się obecnie życiową przystanią.

Wydarzenie jest imprezą towarzyszącą 11. Międzynarodowemu Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”. Laureatów biennale poznamy 20.08.2022 podczas wernisażu połączonego z ceremonią rozdania nagród. Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza do wzięcia udziału w tej uroczystości, która odbędzie się w Galerii BWA w Krośnie (ul. Portiusa 4) 20 sierpnia o godz. 18.00.

WIĘCEJ INFORMACJI O 11.MBATL – KLIKNIJ TUTAJ

Grafika: głowa kobiety z kolorowym splotem włosów