Warsztaty twórcze są elementem projektu ,,Techniki tkackie i hafciarskie w polskiej tkaninie historycznej, (szczególnie z okresu XVI-XVIII wieku)
a współczesna interpretacja”, który jest finansowany w ramach Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z zakresu upowszechniania kultury na rok 2021.

Tematem warsztatów twórczych będzie prezentacja polskiej tkaniny historycznej na podstawie wybranych przykładów z Muzeów Narodowych – w Warszawie i w Krakowie oraz z Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki. Istotne jest pokazanie wizualnego bogactwa tkanin muzealnych: arrasów wawelskich, kobierców, pasów kontuszowych zarówno w prezentacji detalu, jak również w kontekście całych kolekcji. Polską tkaninę historyczną, która stanowi nasze dziedzictwo narodowe możemy odbierać poprzez jej tematykę, dekoracyjność, zestawienia kolorystyczne czy użyte materiały tekstylno-włókiennicze. Ważnym aspektem są również uwarunkowania techniczne: sploty tkackie, rodzaje haftów i aplikacji, konserwacja tkanin zabytkowych. Podczas warsztatów twórczych uczestnicy zrealizują własne miniatury tekstylne, inspirując się polską tkaniną historyczną.

grafika - polska tkanina historyczna, anioł

Spotkanie będzie prowadziła Hanna Wojdała-Markowska. Artystka otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Gobelinu i Dywanu prof. Antoniego Starczewskiego na Wydziale Włókienniczym w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w 1990 roku. W swojej twórczości przez ponad trzydzieści lat zajmuje się tkaniną artystyczną. Uczestniczyła w wielu wystawach tkaniny unikatowej o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień. Od 25 lat jest nauczycielem akademickim na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, od 2007 na stanowisku profesora Uczelni.

Warsztaty twórcze odbędą się 3 września 2021 o godzinie 10.00 do 13.00. Zapraszamy osoby dorosłe i młodzież (od 16 roku życia). Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 13 43 277 07 (decyduje kolejność zgłoszeń). Udział w warsztatach oraz wszystkie materiały są bezpłatnie. Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.