Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza do Piwnicy PodCieniami na otwarcie wystawy indywidualnej Joanny Bajcar: Tu i Teraz. Wernisaż odbędzie się w piątek, 7 stycznia 2022 o godz. 18.00, ekspozycja potrwa do 5 lutego 2022 roku.

Joanna Bajcar, fotografia w stylu selfie

Joanna Bajcar, krośnianka, ur. 1977 r.
Malarstwo jest jej sposobem na życie, pasją bez której trudno byłoby żyć. Od wielu lat tworzy swoje prace przez pryzmat rzeczywistości, świata uczuć i wrażeń. W swojej pracowni uprawia malarstwo sztalugowe, głównie akryl na płótnie. Sięga też po inne techniki: farby olejne, akwarele czy pastele. Lubi łączyć różne materiały i eksperymentować z fakturą. Do wykończenia swoich obrazów używa często barw metalicznych i złota. Dzięki zastosowanym materiałom jej prace mają charakter marzeń sennych. Są niedopowiedziane i zawierają pewien rodzaj tajemnicy. Jest artystką poszukującą, wierzy w zmienność sztuki.

obraz abstrakcyjny w odcieniach niebieskiego obraz abstrakcyjny w odcieniach czerwieni i granatu

Prace Joanny Bajcar charakteryzują się dyscypliną konstrukcji połączoną z żywą wyobraźnią i poetycką inspiracją. Są sugestią, cytatem, skrótem jej własnych wizji i przeżytych wrażeń. Obrazy są wytworem jej wyobraźni i przedstawiają osobiste wizje, emocje, migawki z przeszłości, a także świat przedstawiony w syntetycznej malarskiej formie z wykorzystywanymi często mocnymi akcentami koloru. Autorka pragnie wywołać i uruchomić refleksje i wspomnienia u odbiorcy oraz uaktywnić jego wyobraźnię, rozbudzić fantazję i odkryć fascynację.
Obrazy Joanny Bajcar są impresją – syntezą wielu wrażeń i bodźców, które rejestruje i przetwarza w określonym miejscu i czasie autentyczna wrażliwość artystyczna. Mnogość refleksji, którą Twórczyni próbuje zamknąć w prostym przekazie i oszczędnym schemacie, opracowana z należytą starannością formy, tworzy koncentrat emocji, wzruszeń i przeżyć.
Prace prezentowane na wystawie ukazują przekrój działalności twórczej Joanny Bajcar. Stanowią również swoistą deklarację wyboru kierunków kształtowania postawy artystycznej. Autorka przelewa na płótno swoje emocje, doznania, maluje barwy otaczającego świata, czyniąc to w sposób niezwykle naturalny i bezpośredni.

dr inż. Marta Rymar
dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie

obraz abstrakcyjny w odcieniach niebieskiego - napis: tu i teraz, joanna bajcar, malarstwo

Bilety na wystawę w cenie 8 zł (normalny) oraz 5 zł (ulgowy) dostępne są w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (powyżej Piwnicy PodCieniami). Wstęp na wernisaż bezpłatny.