To już tradycja, że podczas corocznej Nocy Muzeów organizujemy Konkurs na Tajemniczy Eksponat. W tym roku, zadanie było tak trudne, że jedynie 29 osób spróbowało odgadnąć co to za przedmiot z naszych zbiorów.  Cztery osoby udzieliły poprawnej odpowiedzi – skontaktujemy się z nimi telefonicznie w celu umówienia odbioru nagrody. Czym więc był Tajemniczy Eksponat 2024?

Zamykarka do puszek
MRzK-Rz-2206
Wytwórca: RMW (Rotenburger Metallwerke Rudolf Stierlen KG, Niemcy)
Datowanie: I poł XX w.

Urządzenie służy do samodzielnego robienia konserw wg własnych receptur. Umożliwia konserwowanie mięsa, ryb, owoców i warzyw.

Zamykarka działa na zasadzie dociskania metalowego wieczka do brzegu puszki. Zamknięcia konserwy dokonuje się za pomocą dźwigni, na której znajdują się dwie rolki dociskowe, z których każda wykonuje inne zadanie. Pierwsza podwija kołnierz dekla, a druga dociska powodując szczelne zamknięcie puszki. Ruch dźwigni musi być płynny i w odpowiednim kierunku. Pomylenie kierunku ruchu spowoduje uszkodzenie puszki.

Przed przystąpieniem do produkcji konserw należy pamiętać aby najpierw odkazić puszki. W tym celu należy ich wygotować ich w gorącej wodzie lub zamoczyć w 2% roztworze perokostu. Następnie puszki należy wysuszyć i włożyć wkład około 1 cm poniżej krawędzi puszki, oczyścić brzeg puszki i zakryć wieczkiem.