Spotkanie, które jest prezentacją efektów projektu badawczego Katarzyny Solińskiej, odbędzie się 24 września 2024 r. (wtorek), o godz. 17.00. w Auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, ul. Kazimierza Wielkiego 4-8. Muzeum Rzemiosła w Krośnie jest partnerem spotkania. 

grafika, sylwetki i bryły

Spotkanie będzie pierwszą w historii, całościową próbą nakreślenia sylwetki Alfreda Jana Kołdera – architekta i budowniczego miejskiego w Krośnie, „znakomitego rysownika i artysty”, jak pisał o nim Jan Raszka – rzeźbiarz, a zarazem wuj Kołdera.

Niezwykle bogate archiwum twórcy przechowywane w zbiorach rodziny Kołderów, odkrywa ocalone wizje architektoniczne nie tylko Krosna, ale też wielu bliższych i dalszych miejscowości, wśród których udało się zidentyfikować unikalne materiały dokumentujące współprace tego związanego z Krosnem twórcy ze znaczącymi architektami i urbanistami 1 połowy XX wieku, jak Adolf Szyszko-Bohusz, Stanisław Bergman, Roman Feliński czy Wacław Wallis.

Spoglądając na projekty Alfreda Jana Kołdera, trudno jest rozpatrywać je rozdzielnie – jako formy czysto architektoniczne, czy rysunki „jedynie” artystyczne. Graficzny rysunek i przemyślana kompozycja linii, form oraz światłocieni znajduje swe odzwierciedlenie w powstałych krośnieńskich budynkach, choć niejednokrotnie czystą wizję artysty zatarł już czas i koncepcje jego następców.

Studiując artystyczną aktywność i zainteresowania artystyczne Kołdera możemy dostrzec, że o ile sam studiował pewną uniwersalność budynków zgodnie z najnowszymi modernistycznymi tendencjami, to jego projekty nigdy powtarzalnie uniwersalne nie były, prezentując cały wachlarz niejednokrotnie unikalnych rozwiązań technicznych i estetycznych, które zostaną zaprezentowane i omówione podczas spotkania. Artysta ten będąc wiodącym budowniczym miejskim, działającym w Krośnie przez ponad dwadzieścia lat, wpłynął realnie na wygląd ówczesnego, jak też i dzisiejszego Krosna, Iwonicza czy Żegiestowa-Zdroju.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy spotkania: Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Miejski Konserwator Zabytków, Muzeum Zamkowe Kamieniec oraz Stowarzyszenie Portius.

Tekst: Katarzyna Solińska
sylwetki i bryły