Premierowy pokaz filmu „Ślusarz. Historia Józefa Cisowskiego”, odbył się 25 listopada o godz. 18.15 w artKinie (Krosno, ul. Bieszczadzka 1). Film można obejrzeć poniżej.

Film zrealizowano ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa oraz przy pomocy finansowej Miasta Krosna. Sceny fabularyzowane powstawały w miejscowości Bratkówka przy wsparciu Wójta Gminy Wojaszówka. Poniżej zwiastun filmu.

WIĘCEJ INFORMACJI O FILMIE TUTAJ

Józef Cisowski to urodzony w 1907 roku doskonale wykształcony rzemieślnik, właściciel założonej w 1932 roku krośnieńskiej Fabryki Pilników „Żbik”, która stała się jednym z najnowocześniejszych zakładów ślusarskich w regionie. Józef Cisowski był zaprzysiężonym żołnierzem Armii Krajowej a w jego zakładzie z zachowaniem najwyższej ostrożności prowadzone było tajne nauczanie, produkowano granaty i naprawiano partyzancką broń dla oddziałów AK. Pełnił funkcję Starszego Cechu, przewodniczącego Powiatowego Związku Cechów Rzemieślniczych był członkiem Rady Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie. Jako wybitny rzemieślnik i konstruktor posiadał patenty i dyplomy za pomysły racjonalizatorskie i wynalazki. Był organizatorem i współzałożycielem Spółdzielni Rzemieślniczej w Krośnie, Zakładu Doskonalenia Rzemiosła w Rzeszowie, oraz Klubu Postępu Technicznego przy Izbie Rzemieślniczej w Rzeszowie. Od 1981 roku był Honorowym Starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie. Z inicjatywy Cisowskiego w 1989 roku założono Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Odznaczony został Złotym, Kawalerskim i Oficerskim Krzyżem Zasługi, Medalem za Akcję „Burza”, Złotym Medalem Kilińskiego. Za działalność społeczną uhonorowano go tytułem „Zasłużony Obywatel Miasta Krosna” oraz „Zasłużony dla województwa krośnieńskiego”. Zwieńczeniem jego działalności jako mistrza, rzemieślnika, nauczyciela było uhonorowanie najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym – Szablą Kilińskiego w 2002 roku. Zmarł 7 czerwca 2006 roku.

zaproszenie: mężczyzna w czapce stoi na ciemnym tle