18 listopada 2021, o godz. 18.00 Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza do Piwnicy PodCieniami na uroczyste otwarcie wystawy indywidualnej Gabrieli Cichowskiej: Nie zasypiam bez zaśnięcia. Ekspozycja prezentująca ilustracje i obrazy artystki potrwa do 30 grudnia 2021 roku.
Bilety w cenie 8 zł (normalny) oraz 5 zł (ulgowy) dostępne są w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (powyżej Piwnicy PodCieniami). Wstęp na wernisaż bezpłatny.

Czarnoniała fotografia gabrieli cichowskiej

Gabriela Cichowska urodziła się w 1984 roku w Rzeszowie. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskała w 2011 roku w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Stanisława Wejmana. Od 2011 roku jest pedagogiem w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Jest laureatką kilkunastu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. Otrzymała między innymi Opera Prima – I nagrodę za debiut na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2009 roku za ilustracje do książki Fantje, Gimpel Verlag (wydana w Polsce przez wydawnictwo Muchomor pt.: Słoniątko). W lipcu 2014 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Gustava Heinemanna (Gustav-Heinemann-Friedenspreis) za dzieło wspólne – książkę Ostatnie przedstawienie Pani Esterki (tekst – Adam Jaromir, ilustracje – Gabriela Cichowska). Książka opisuje życie Janusza Korczaka i jego podopiecznych w Domu Sierot w Getcie Warszawskim. Książka ta była również w 2014 roku nominowana do Niemieckiej Nagrody za Literaturę Młodzieżową (Deutsche Jugendliteraturpreis), przyznawanej podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie.
W 2021 roku w Ogólnopolskim Biennale Sztuki – 46. SALON ZIMOWY otrzymała Grand Prix, nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego. W tym samym roku obroniła doktorat.

ilustracja autorstwa gabrieli cichowskiej, postać jadąca na rowerze, w tle kilka innych postaci

Prace Gabrieli Cichowskiej zabierają widza w podróż w odległe rejony dzieciństwa, w krainę fantazji, w sferę marzeń i snów. Ten odrealniony, magiczny świat zdaje się być wykreowany głównie przez Jej wrażliwość, wyobraźnię, a nawet podświadomość, podsuwającą te niezwykłe wizje. Autorka przelewa je na papier w sposób niezwykle naturalny, bezpośredni, jak gdyby pośrednicząc jedynie w procesie twórczym, który odbywa się niejako poza światem rzeczywistym, poza nią samą.
Świat Gabrieli Cichowskiej to świat pełen zwierząt, tancerzy, korowodów, scen cyrkowych czy niezwykłych wehikułów. Liryczny nastrój, jaki udaje się uzyskać Autorce, subtelna melancholia i jednocześnie wewnętrzne ciepło, jakimi emanują jej grafiki sprawiają, że obcowanie z nimi daje nam wrażenie powrotu do utraconych chwil dzieciństwa i przywołuje piękne wspomnienia.
To, co zwraca szczególną uwagę, to wyjątkowa, naturalna harmonia pomiędzy autorską koncepcją wizji artystycznej Autorki, a oczekiwaniami i odbiorem tej sztuki przez dzieci, do których często jest ona adresowana. Jest to cecha niezwykła, zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę wrażliwość dziecka, która jest przecież inna niż u dojrzałych, „dorosłych” odbiorców sztuki.
Spotkanie ze sztuką Cichowskiej to nostalgiczny powrót do minionych dawno chwil, to ponowne doświadczenie tego, co przeminęło, lecz tkwi przecież w każdym z nas w postaci wspomnień.

dr Marta Rymar
Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie

grafika: plakat wystawy gabrieli cichowskiej