Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na uroczyste odsłonięcie wyjątkowej instalacji artystycznej „W nieskończoności” poświęconej Janowi Szczepanikowi. Autorem instalacji jest Piotr Cieślik. Wydarzenie odbędzie się podczas Karpackich Klimatów, w sobotę (20 sierpnia) o godz. 22.30 na skwerze przy skrzyżowaniu ulicy Kazimierza Wielkiego z Ordynacką.

wizualizacja rzeżby

Instalacja jest wynikiem poszukiwań korelacji, reakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną. Jaką rolę może odgrywać człowiek? Czy może być jedynie biorcą? Czy może jednak uczestniczyć i być? Projekt jest hołdem składanym Janowi Szczepanikowi. Postaci wynalazcy poszukującego, odkrywającego nowe i nieznane. W nieskończoności / In Infinitum to przedstawienie wizji świata nieskończonego, nieokreślonego, nieopisanego. Poprzez wielokrotne odbicia autor symbolicznie nawiązuje do prac wynalazcy nad systemami transmisji obrazu.

wizualizacja rzeżby

– W 2022 roku przypada rocznica 150 urodzin wielkiego wynalazcy związanego z Krosnem – Jana Szczepanika. To genialna postać wyprzedzająca swoją epokę, która zapisała się mocno w historii nie tylko Polski, ale i całego świata. Wynalazki Jana Szczepanika zrewolucjonizowały i zmieniły bieg historii cywilizacji. Muzeum Rzemiosła w Krośnie jako instytucja naukowa stoi na straży pamięci o wybitnych postaciach związanych z miastem, zasłużonych dla ludzkości. W związku z powyższym wyszliśmy z inicjatywą upamiętnienia geniusza w formie wystawy i przedsięwzięć artystycznych tj. muralu i rzeźby, zlokalizowanych w Zespole Staromiejskim Krosna – wyjaśnia dr inż. Marta Rymar – Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

wizualizacja rzeżby

– Instalacja artystyczna „W nieskończoności” autorstwa Piotra Cieślika nie jest klasyczną rzeźbą jaką znamy z naszego czy innych miast. To wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne – modernistyczne i interaktywne. Jest jedynym tego typu założeniem w województwie, a może i w skali całego kraju. Ideą nam przyświecającą było podniesienie świadomości historycznej mieszkańców Krosna i odwiedzających go turystów, poprzez uatrakcyjnienie przestrzeni miejskiej artystyczną wizją Szczepanika, zwłaszcza w kontekście jego wynalazków – mówi Łukasz Stachurski – Zastępca Dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

wizualizacja rzeżby

Tego samego dnia (sobota, 20 sierpnia) o godz. 20.30 Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza także na oficjalne odsłonięcie muralu poświęconego Janowi Szczepanikowi autorstwa Łukasza Rudeckiego i Pawła Witkowskiego. Mural zlokalizowany jest przy ul. Piłsudskiego 18.

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.