Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Związek Literatów Polskich oddział w Rzeszowie zapraszają do Piwnicy PodCieniami (Krosno, Rynek 5) na wieczór z poezją Małgorzaty Żureckiej i Jana Belcika w ramach Krośnieńskich Spotkań Literackich. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 23 września 2022 r. o godz. 17.00.

Małgorzata Żurecka – poetka, urodzona w 1956 roku w Stalowej Woli, gdzie mieszka i tworzy, lata szkolne spędziła w Tarnobrzegu. Ukończyła studia na Politechnice w Rzeszowie z tytułem magister inżynier. Jest członkinią Związku Literatów Polskich od 2006 roku oraz Unii Poetyckiej Wojciecha Siemiona. Otrzymała odznaczenie Zasłużony Dla Kultury Polskiej.
Wydała 7 tomików poezji:
PIĄTA PORA KONIECZNOŚCI ( Stalowa Wola, Sztafeta, 2001),
OSTATNI ANIOŁ GORYCZY (Stalowa Wola, Sztafeta, 2005, tomik nagrodzony stalowowolską Nagrodą Literacką GAŁĄZKA SOSNY),
W KAPSULE CODZIENNOŚCI (Rzeszów, Oddział Rzeszowski ZLP, 2007, tomik wydany także w formie audiobooka, Rzeszów: Wojewódzka I Miejska Biblioteka Publiczna, 2014. Nagrodzony wyróżnieniem ZŁOTE PIÓRO przez Oddział Rzeszowski ZLP),
IN & OUT. DWUGŁOS LIRYCZNY (wspólny z Dorotą Jaworską , Petrykozy, Muzeum Jadwigi i Wojciecha Siemionów, 2010),
UCIECZKA Z KRAINY POZORU (Rzeszów,: Oddział Rzeszowski ZLP, 2011),
NAGA MALWA (Stalowa Wola, KAVA design-Jacek Kawa, 2013),
KOS ŚPIEWA LATO (Rzeszów, Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, 2016).
Książki prozatorskie: NUSIA – zbiór opowiadań (Rzeszów, Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, 2019).
Przekłady literackie: Manolis (kanadyjski poeta), NOSTOS AND ALGOS, tomik poezji, przekład z języka angielskiego na język polski, wraz z Mirosławem Grudniem (Rzeszów, Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, 2020).
Publikowała poezję w wielu almanachach i anatologiach w kraju i za granicą.

 

Jan Belcik – urodził się w 1960 r. w Dukli. Mieszka w Krośnie. Jest autorem siedmiu tomików poetyckich. Debiutował zbiorem wierszy „W cieniu Cergowej” (Łódź 1989). Ostatnio wydał tomik „Jeszcze inne cienie” (Krosno, 2022). Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów literackich. W 2019 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za całokształt twórczości. Swoje wiersze, eseje i recenzje ogłaszał w Polskim Radiu, w prasie literackiej i regionalnej, m.in. w: „Tygodniku Kulturalnym”, „Okolicach”, „Frazie”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Odrze”, „Toposie”, „Akcencie”, „Twórczości”, „Gazecie Wyborczej”, oraz w almanachach poetyckich. Jego twórczość była tłumaczona na języki: angielski, węgierski, słowacki i serbski.

 

 

 

grafika: krośnieńskie spotkania literackie