Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Związek Literatów Polskich oddział w Rzeszowie zapraszają na „Jesienne refleksje” w ramach Krośnieńskich Spotkań Literackich. Tym razem spotkanie odbędzie się 18 listopada o godz. 18.00 w budynku głównym Muzeum Rzemiosła w Krośnie (ul. Piłsudskiego 19), a jego bohaterkami będą: Janina Ataman i s. Dawida Ryll.
Dla chętnych uczestników spotkania o godz. 17.30 odbędzie się bezpłatne zwiedzanie ekspozycji muzealnej z przewodnikiem.

fotografia portretowa kobietyJANINA ATAMAN urodziła się 9 czerwca 1941 r. w Krośnie. Z wykształcenia plastyk i instruktor teatralny. Laureatka nagród: Szczebel drabiny, Laur sęka, Wrzeciono, Lampa Łukasiewicza, Złote Pióro oraz Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Podkarpackiego za całokształt pracy twórczej (2007), Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa za całokształt pracy twórczej i kulturalnej (2008) i (2018) oraz Honorowej Odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej (2018).
Jej poezja tłumaczona była na język słowacki, ukraiński i turkmeński. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Debiutowała w audycji poetyckiej „Radia Poznań” w 1960 r.
Autorka pięciu tomików poetyckich: Zwodzony most (1989), Rozmowy z mistrzem (1990), Odcienie szarości (2002), Jesteśmy igraszką (2007), Czysta kartka (2013), Pieszo przez życie (2021).

fotografia portretowa siostry zakonnejS. DAWIDA RYLL, michalitka, pochodzi z Dąbrówki k. Ulanowa. Absolwentka filologii polskiej i teologii w KUL, nauczycielka, autorka wierszy, opowieści, felietonów i licznych artykułów prasowych o tematyce religijno–społecznej, prelegentka. Przez wiele lat związana z Podkarpaciem, członek ZLP oddział w Rzeszowie. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
„Za oknem mgła” to szósty z kolei tomik wierszy autorki po zbiorkach: Małe wędrowanie (1994), Przestrzeń ofiarowana (1995), Bez poziomek (1999), Ścieżki niedalekie (2002) oraz Czytanie z Księgi lat (2012). Swoją pierwszą nagrodę literacką otrzymała za wiersz „Chyba warto” w Ogólnopolskim Konkursie o Kromkę Chleba Razowego (1994, II miejsce), ostatnią było „Złote Pióro”, przyznane przez ZLP oddział w Rzeszowie za tomik „Czytanie z księgi lat”. Wiersze siostry publikowane były także w prasie oraz w wielu polskich antologiach poetyckich i kilku dwujęzycznych. Jest też autorką powieściowo skonstruowanej biografii Anny Kaworek (współzałożycielki sióstr michalitek) pt. Dom w cieniu skrzydeł. Książka ta doczekała się kilku wydań, w tym także w tłumaczeniu na język hiszpański i angielski.

grafika: pomarańczowe tło, napis: krośnieńskie spotkania literackie