Wystawa „Jan Szczepanik. Geniusz, wynalazca, konstruktor” prezentuje postać Jana Szczepanika oraz jego dokonania w dziedzinie technik i wynalazczości. Została zorganizowana w związku z przypadającą w 2022 roku 150. rocznicą urodzin wybitnego wynalazcy związanego z Podkarpaciem. Otwarcie wystawy odbędzie się w poniedziałek 4 kwietnia o godz. 11.00. Liczba miejsc na wernisażu jest ograniczona, dlatego w tym dniu Piwnica PodCieniami będzie czynna do godz. 18.00 aby każdy chętny mógł zwiedzić wystawę bezpłatnie. Ekspozycja będzie dostępna do 2 czerwca. Cena biletów w pakiecie z katalogiem wystawy to 14 zł (bilet cały) oraz 11 zł (bilet ulgowy). Dzień wernisażu – 4 kwietnia zwiedzanie bezpłatne.

Jan Szczepanik. Fot. ze zbiorów Fundacji im. Jana Szczepanika w Tarnowie
Ramy czasowe ekspozycji obejmują lata życia Szczepanika (1872-1926) – ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia okresu krośnieńskiego w jego biografii. Celem wystawy jest przybliżenie zapomnianej osoby Jana Szczepanika nie tylko jako geniusza, który z pewnością wyprzedził rzeczywistość swojej epoki, ale również jako człowieka obdarzonego szczególnymi cechami charakteru kształtującymi jego relacje z rodziną, przyjaciółmi czy z ojczyzną.

Jan Szczepanik z rodziną. Fot. ze zbiorów Fundacji im. Jana Szczepanika w Tarnowie
Ekspozycja składa się z trzech części. Dominantą pierwszej – jest oś czasu porządkująca fakty z życia i okoliczności powstawania wynalazków. Została ona zilustrowana oryginałami i skanami dokumentów archiwalnych. Oprócz portretów Szczepanika znajdują się tu m.in.: fotografie rodzinne, korespondencja Jana kierowana z różnych części Europy do wujostwa Gradowiczów z Krosna a także oryginalne patenty wybranych wynalazków. Oś czasu pełni funkcję wprowadzenia. Jej zadaniem jest wyposażenie widza w informacje niezbędne do odbioru wystawy. W założeniach element ten stanowi bazę do prowadzenia działań edukacyjnych. Druga część wystawy – najbardziej rozbudowana pod względem muzealnym – jest prezentacją oryginalnych tkanin wykonanych wg wynalezionego przez Szczepanika systemu automatycznego tkania gobelinów. Centralnym eksponatem tej części jest imponujący rozmiarem gobelin z 1898 roku zatytułowany Apoteoza pięćdziesięciolecia panowania cesarza Franciszka Józefa I, pochodzący ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Prezentowana jest tu również kolekcja popularnych na początku XX w. w Europie tkanych mechanicznie miniatur – małych obrazów, tzw. „szczepaników”. Tkaniny pochodzą ze zbiorów: Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, z Fundacji im. Jana Szczepanika oraz ze zbiorów prywatnych Barbary i Mieczysława Czosnyków. Trzecia część wystawy koncentruje się na wynalazkach Jana Szczepanika, prezentując modele trzech z nich: telektroskop – urządzenie do transmitowania na odległość za pomocą elektryczności ruchomego obrazu wraz z dźwiękiem, kamera filmowa oraz kamizelka kuloodporna. Dwa pierwsze zostały wykonane na podstawie patentów Szczepanika w Zakładzie Automatyki i Robotyki Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Tkanina kuloodporna i uszyty z niej model kamizelki kuloodpornej powstały w Instytucie Włókiennictwa w Łodzi należącym do Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ. Zespół naukowców i doświadczonych praktyków włókiennictwa bazował na amerykańskich patentach Kazimierza Żeglenia – prekursora kamizelki kuloodpornej oraz na teorii tkania dywanów wypukłych. Analizie zostały poddane również wiadomości historyczne i opracowania naukowe dotyczące współpracy pomiędzy Żegleniem i Szczepanikiem, której wynikiem było zaprojektowanie przez Jana innowacyjnego mechanicznego krosna. Urządzenie zostało wykonane na zamówienie Szczepanika w Akwizgranie przez Niclasa Reisera. Mimo że do tej pory historycy nie zdołali dotrzeć do informacji, na czym polegał wynalazek Szczepanika, to jednak Zespołowi z Łodzi nie tylko udało się odtworzyć wielce prawdopodobny model tkaniny kuloodpornej. Potwierdzono również prawidłowość koncepcji Żeglenia, na której opierał się Szczepanik tworząc swoją mechaniczną, tkacką innowację.

Tkanie gobelinów metodą Szczepanika. Fot. Penrose’s Poctorial Annulal, Londyn, 1903-1904
Uzupełnieniem do artefaktów prezentowanych w ostatniej części wystawy są, zrealizowane przez Trznadel Media, trzy filmy edukacyjne – odtwarzające okoliczności powstania oraz zasady działania eksponowanych modeli wynalazków. Komentarz merytoryczny do ekspozycji został zawarty w przewodniku opracowanym na potrzeby zwiedzania.
Wystawa jest częścią Ogólnopolskich Obchodów Jubileuszowych w Tarnowie i Krośnie 150-lecia urodzin Jana Szczepanika, nad którymi patronat honorowy sprawują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji i Nauki. Ekspozycja została objęta patronatami honorowymi Prezydenta Miasta Krosna i Marszałka Województwa Podkarpackiego. Kuratorem wystawy jest Łukasz Stachurski.
Wystawa „Jan Szczepanik. Geniusz, wynalazca, konstruktor” czynna będzie od poniedziałku 4 kwietnia 2022 r. do 2 czerwca 2022 r. Bilety dostępne na miejscu: w Piwnicy PodCieniami. W sobotę 9 kwietnia w godzinach: 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, w cenie biletu na wystawę można będzie skorzystać z oprowadzania kuratorskiego.