Deklaracja dostępności Muzeum Rzemiosła w Krośnie
Muzeum Rzemiosła w Krośnie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
- Deklarację sporządzono dnia:
- Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
- Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Iwona Ćwiąkała.
- E-mail: cwiakala.iwona@muzeumrzemiosla.pl
- Telefon: 508 390 031
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Skargi i odwołania
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
- Organ nadzorujący: Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie
- Adres: ul. Piłsudskiego 19, 38-400 Krosno
- E-mail: dyrektor@muzeumrzemiosla.pl
- Telefon: 508 390 068
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Budynek główny, ul. Piłsudskiego 19 – dawna Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza
Wejście do budynku (siedziby Muzeum) znajduje się od ul. Piłsudskiego. Przejście przez szeroką bramkę dostosowaną do wózków inwalidzkich i wózków dziecięcych poprzez utwardzoną nawierzchnię – chodnik prowadzi do schodów z czterema stopniami. Z prawej strony na wysokości 88 cm znajduje się dzwonek przywoławczy. Przywołany pracownik Muzeum pomaga dostać się do budynku bądź udziela potrzebnych informacji. Drzwi główne są dwuskrzydłowe odpowiednie dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. Po wejściu do budynku po prawej stronie w osobnym pomieszczeniu znajduje się kasa i sklepik muzealny. Zwiedzający obsługiwani są przez okienko podawcze.
W budynku nie ma wyznaczonej tyflościeżki dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Z korytarza jest wejście bezprogowe do trzech sal ekspozycyjnych z dużymi bezprogowymi przejściami dostępne dla zwiedzających na wózkach. Z korytarza jest również wejście do toalety nieprzystosowanej dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Druga część ekspozycji znajduje się w dolnym parterze budynku. Trzeba wyjść na zewnątrz i przejść na tył budynku pokonując 19 stopni o wysokości ok. 10 cm, długości ok. 100 cm oraz szerokości w najwęższym miejscu ok. 95 cm. Wejście na ekspozycję dolną tj. 3 sale znajduje się na poziomie chodnika z małym ok. 5 cm progiem. Przejścia między 2 salami są bezprogowe dostępne dla osób na wózkach. Ostatnia najmniejsza sala ma próg ale wszystkie eksponaty są widoczne z sali poprzedniej.
Piwnica PodCieniami, ul. Rynek 5 – sale wystaw czasowych
Do Piwnicy PodCieniami prowadzą strome schody, ale istnieje możliwość skorzystania z dźwigu osobowego dla osób z niepełnosprawnością ruchową, osób poruszających się na wózkach inwalidzkich bądź dla osób z wózkami dziecięcymi. Sale wystawowe są bezprogowe i znajdują się na jednym poziomie.
Wieża Farna, ul. Piłsudskiego 5
Wieża posiada trzy poziomy przystosowane do zwiedzania, na wszystkie poziomy prowadzą strome schody – obiekt niedostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej (PIKT), ul. Blich 1 (wejście od ul. Słowackiego)
Wejście do PIKT-u prowadzi bezpośrednio z chodnika i jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Pomieszczenie znajduje się na jednym poziomie i nie stanowi bariery dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Informacje dodatkowe
Ułatwienia
UDOGODNIENIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH RUCHOWO
Dla osób niepełnosprawnych ruchowo dostępna jest ekspozycja stała „Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej na przykładzie narzędzi i wyrobów rzemieślniczych ” w budynku głównym Muzeum Rzemiosła oraz Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej.
UDOGODNIENIA DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH I NIEDOWIDZĄCYCH
W obiektach Muzeum Rzemiosła nie ma pętli indukcyjnych, oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym. Istnieje jednak możliwość bezpłatnej pomocy pracownika Muzeum w odczytaniu tekstów. W Muzeum nie ma możliwości skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego. Zwiedzanie z psem przewodnikiem jest dozwolone.
UDOGODNIENIA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
We wszystkich obiektach Muzeum istnieje możliwość oprowadzania osób z niepełnosprawnością intelektualną w cenie biletu wstępu. Wyznaczony pracownik w przystępnej formie przekaże wiedzę na temat wystawy.
UDOGODNIENIA DLA OSÓB STARSZYCH
W przestrzeni wystawienniczej wszystkich obiektów Muzeum w kilku miejscach ustawiono krzesła do odpoczynku. W Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej znajduje się mała strefa odpoczynku.
UDOGODNIENIA DLA RODZIN Z MAŁYMI DZIEĆMI
Muzeum nie oferuje strefy samodzielnej zabawy dla dzieci. Na sale wystawiennicze wolno wchodzić z wózkami i nosidłami na stelażach metalowych. Brak toalety z przewijakiem.
Inne informacje i oświadczenia
ZNIŻKI DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności uprawnione są do zakupu ulgowego biletu uprawniającego do zwiedzania ekspozycji stałej, wystaw czasowych i Wieży Farnej w cenie 0,50 zł od osoby.