Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Grupa Poetycka „Krosno” zapraszają na wieczór poetycki „Chwila po pełni” w ramach Krośnieńskich Spotkań Literackich. Spotkanie odbędzie się w piątek, 28 czerwca o godz. 17.00 w Piwnicy PodCieniami w Krośnie (ul. Rynek 5). Bohaterami spotkania będą: Zdzisława Górska (Strzyżów) oraz Edward Marszałek (Krościenko Wyżne).

Recytacja: Beata Świszcz i Marek Burdzy. Oprawa muzyczna: Mariusz Wdowin.

 

fotografia kobiety trzymającej bukiet kwiatów Zdzisława Górska – urodzona w Strzyżowie. Poetka, felietonistka, krytyk literacki. Wydała trzynaście tomików wierszy: Wieczne źródło (1996), Przesiewanie czasu (1999), Po rajskim jabłku ziemi idę (2002), Atlantycka Huśtawka (2006) – nagrodzony „Złotym piórem”, Św. Janowi Pawłowi w darze (2007), Warto być (2007), Odlatuje czas (2012), Wyprzedaż złudzeń (2012), Ponad czasem (2014), Spacer po śladach dni (wybór wierszy, 2016), Pęknięcia (2016),  Ulotność (2019), Zawirowania (2020) oraz prozę wspomnieniowo – emigracyjną – Przylądki mojej nadziei (2010) – nagrodzoną „Złotym Piórem” (w kategorii proza) przez ZLP oddział w Rzeszowie. Publikowała poezję i felietony w pismach: „Nowy Dziennik” w Nowym Jorku i w „Białym Orle” w Bostonie. Od 32 lat publikuje w pismach lokalnych: „Wadze i Mieczu”, „Kurierze Błażowskim”, „Naszym Domu Rzeszów” i „Krajobrazach”. Jest laureatką prestiżowych konkursów poetyckich: Nagroda Grand Prix w konkursie „Dać świadectwo” Kraków 2012 oraz w USA – I i II nagroda w konkursie Polonii Amerykańskiej – „Najważniejsze polskie uczucie” (2003). Nagrodzona przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2005 roku odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”, Nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego w 2015 oraz miasta i powiatu Strzyżów w 2002 i w 2005 roku. Statuetką Św. Michała uhonorowano poetkę w 2009 roku. W 2015 roku otrzymała Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt twórczości artystycznej i upowszechnienia kultury.

 

 

fotografia mężczyzny      Edward Marszałek – urodzony w 1961 roku w Krośnie. Magister prawa, doktor nauk leśnych. Pracuje jako rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Udziela się społecznie jako ratownik ochotnik w Grupie Bieszczadzkiej GOPR, jest członkiem rady naukowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Rady Programowej dwutygodnika „Las Polski” oraz Towarzystwa Karpackiego. Honorowy członek Związku Literatów Polskich oddział w Rzeszowie. Należy do Grupy Poetyckiej „Krosno”. W rodzinnym Krościenku Wyżnym pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” i redaktora naczelnego miesięcznika „Dębina”. Laureat m.in.: głównej nagrody w Turnieju Jednego Wiersza na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Różnych „Bieszczadzkie Anioły” w 2003 roku. Nagrody Podkarpacki Dziennikarz Roku 2004 za cykl artykułów w kwartalniku „Echo Połonin”. Posiada tytułu Mistrz Mowy Polskiej za rok 2014. Autor i redaktor około 30 publikacji książkowych, m. in. Leśne opowieści z Beskidu, Z karpackich lasów, Ballady o drzewach, Skarby podkarpackich lasów, Leśne ślady wiary, Wołanie z połonin, Żubr przywrócony górom, Od siekiery, czyli wstęp do toporologii, Sokoliki oraz tekstów do albumów W lasach Podkarpacia, Lasy Polski, Ludziom i górom.  Jest autorem trzech tomików poetyckich – Z głową pełną lasu (2014), W wielkim szałasie Bieszczadów (2015) i Dębiną, buczyną, połoniną (2019).

 

plakat zaproszenie