W sobotę, 14 maja w ramach Nocy Muzeów, Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz studenckie Koło Rzemiosła i Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, ASP w Warszawie zapraszają na wystawę połączoną z warsztatami artystycznymi dotyczącymi technik pozłotniczych. Warsztaty prowadzone będą w 15-osobowych grupach, uczestnictwo jest bezpłatne, jednak obowiązuje rejestracja. 

grafika, napis warsztaty pozłotnicze,

Wystawa prezentuje dotychczasową działalność Koła, która obejmuje m.in. odtwarzanie dawnych technik artystycznych, zgłębianie tajników technologii dawnych mistrzów oraz ochronę dzieł sztuki. Warsztaty towarzyszące wystawie będą dotyczyć technik pozłotniczych. Podczas nich uczestnicy będą mieli okazję pozłacania złotą folią na specjalnie przygotowanych ornamentalnych formach gipsowych. Każda z osób biorąca udział w wydarzeniu będzie mogła samodzielnie wykonać złocenia i zachować dla siebie efekt prac. Proponowane zagadnienia wykorzystywane są między innymi w ramiarstwie lub innych technikach dekoracyjnych.

Mężczyzna pozłacający ramę

Wydarzenie odbędzie się 14 maja 2022 r. w Piwnicy Podcieniami (Rynek 5) w Krośnie. Zajęcia prowadzone będą w dwóch grupach.

I GRUPA: 10.00 – 13.00
II GRUPA: 14.00 – 17.00
REZERWACJA: 508 390 031
WYDARZENIE NA FACEBOOKU

Warsztaty przeprowadzane będą bezpłatnie, liczba miejsc ograniczona.

Widok na pozłoconą ramę
Powstałe w 2014 roku Koło Rzemiosła i Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kultury już od kilku lat prowadzi aktywną działalność na terenie Podkarpacia. Tym razem studenci Wydziału Konserwacji warszawskiej ASP zawitają do Krosna. W minionych latach podczas prawie 8 letniej działalności Koło zorganizowało kilkadziesiąt warsztatów, spotkań, wykładów oraz wystaw. Były to między innymi warsztaty tematyczne towarzyszące różnym wydarzeniom kulturalnym (m.in Noc Muzeów – Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu, Festiwal Noce Kultury Galicyjskiej na sanockim Skansenie). W latach 2015 – 2016 we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Odrzechowa oraz Parafią Św. Jana Chrzciciela w Odrzechowej, Koło realizowało interdyscyplinarny projekt “Tajemnice Odrzechowej”, w ramach, którego zabezpieczono cenne zabytkowe wyposażenie dawnej odrzechowskiej cerkwi.
Warsztaty oraz wystawa odbywają się w ramach działań promocyjnych Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, związanych z obchodami 75-lecia istnienia Wydziału.

Dziewięć kolorowych deseczek z nałożoną warstwą złota