Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza do Piwnicy PodCieniami (Krosno, Rynek 5) na wystawę malarstwa i rysunku prof. dr. hab. Andrzeja Grendy „Pokusa”. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się  15 czerwca 2022 r. o godz. 18.00. Wstęp wolny
UWAGA: WYSTAWA PRZEDŁUŻONA DO 7 SIERPNIA.

obraz olejny w odcieniach brązu

Andrzej Grenda, urodzony w 1955 roku w Łodzi. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztyk Pięknych) w Łodzi. Kierownik Pracowni Rysunku Realistycznego na Wydziale Malarstwa i Rysunku ASP Łódź. Od 2014 profesor zwyczajny. Działalność w dziedzinie rysunku i malarstwa. Laureat wielu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą.

Grafika: plakat z napisem ANDRZEJ GRENDA

Prof. dr hab. Andrzej Grenda to artysta zaliczany do grona najwybitniejszych polskich twórców. Jego prace charakteryzuje niezwykła precyzja wykonania połączona z żywą wyobraźnią i teatralną inspiracją. Na co dzień związany jest z Łódzką Akademią Sztuk Pięknych, gdzie wykształcił kilka pokoleń artystów. Jest autorem i uczestnikiem licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą oraz laureatem wielu nagród. W swojej twórczości jest otwarty na eksperymenty, nowe doznania, poszukując wciąż nowych form i rozwiązań warsztatowych. W jego pracy artystycznej dominuje rysunek wykonywany w technice własnej przy użyciu m.in. płynnego grafitu. Zajmuje się również grafiką, scenografią, malarstwem sztalugowym i malarstwem monumentalnym.

grafika czarno-biała - kobieta

Prace prezentowane na wystawie pokazują surrealistyczny świat wyobrażeń samego artysty, co tworzy przestrzeń do osobistego dialogu pomiędzy nim a jego odbiorcą. Rysunki i malarstwo przepełnione emocjami są sugestią, cytatem z jego własnych wizji i przeżytych wrażeń. Tematyka obrazów często pozostaje osadzona w przestrzeni innego wymiaru, gdzie fragmenty świata rzeczywistego splatają się z twórczą wizją autora. W swoich pracach świat realny pokazuje poprzez pryzmat mistycznej tajemniczości, przedstawia rzeczywistość ukrytą za przesłoną znaczeń i skojarzeń, przetworzoną poprzez przeżycia duchowe czy marzenia senne.

grafika czarno-biała, postacie

Wystawę rysunku i malarstwa Andrzeje Grendy „Pokusa” można zwiedzać do 7 sierpnia 2022 r. w Piwnicy PodCieniami (Krosno, Rynek 5). Bilety w cenie 10 zł (normalny) 7 zł (ulgowy). Dostępne są również bilety rodzinne w cenie 35 zł.