Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na indywidualną wystawę tkaniny „Niedopowiedzenia. Miękkie Medium” prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym 11. Międzynarodowemu Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”. Ekspozycja zostanie uroczyście otwarta 18 sierpnia 2022 w Piwnicy PodCieniami (Krosno, Rynek 5) o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 18 września.

 

Portret kobiety w okularachProf. zw. Ewa Maria Poradowska-Werszler ukończyła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu – dyplom w 1967 roku. Przewody naukowe przeprowadzono w ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Honorowy Obywatel Miasta Kowary. Prezes Fundacji NRRWTA. Kurator Festiwalu Sztuki Włókna – Kowary. Założycielka i manager Galerii Tkackiej „Na Jatkach” we Wrocławiu. Pasjonuje się twórczością w dziedzinie tkaniny unikatowej. Zajmuje się pracą naukowo-dydaktyczną. Uczestniczyła w 86 wystawach indywidualnych oraz 470 wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej obchodziła w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz w Muzeum Miejskim we Wrocławiu (2018). Za całokształt twórczości otrzymała m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, Złotą Odznakę ZPAP, Medal „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”. Prace w zbiorach (wybór): Watykan; Graz, Austria; Basel, Szwajcaria; Szombathely, Węgry; Sremska Mitrovica, Serbia; Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze; Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim; Centralne Muzeum Morskie w Gdyni; Muzeum Rzemiosła w Krośnie; Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu; Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach; Kolekcja – Sadej, Kanada; Kolekcja – Line Dufour, Kanada; Punta del Este, Urugwaj.

 

Tkanina artystyczna

Liście spadają z drzew, 2016, 40×40 cm 9. MBATL 2016, Ze zbiorów Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Rz-5937, KW-6231

 

Grafika: Napis Tkanina
„Twórczość Ewy Marii Poradowskiej Werszler jest związana z przenikającym do tkaniny artystycznej wrocławskim strukturalizmem. Cechuje go poszukiwanie ładu, równowagi i środowiskowej spójności. Obecne są w nim echa koloryzmu, zmagań z socrealizmem, powidoki małopolskich wzgórz, mazowieckich równin, zabużańskich pól i lasów – i, oczywiście, niezniszczalnego Wrocławia. Tak jak wszyscy strukturaliści, autorka dzieł sztuki włókna unika dosłowności, ale wyobraźnia odbiorcy dopowiada rodowody znaczeniowe kolejnych tkanin. Burzowe chmury zaciemniają widnokrąg, laguny zanurzają się w błękicie mórz południowych, zżęte zboże oczekuje na powiązanie w snopy, a może to bryzgi pian ślizgają się po morskich falach lub wędrowne ptaki unoszą się nad pasmami zasiewów?
Czy nie popełniamy błędu nadinterpretacji? Sądzę, że nie. Przecież dzieła artystów oczekują na dialog z odbiorcą. Po to są.”
Cytat z katalogu monograficznego prof. Michała Jędrzejewskiego, 2017r. MIĘKKE MEDIUM, 50 lat pracy twórczej w dziedzinie sztuki włókna, s.18.

Urodzaj, 2004, 30x30cm, 3. MBATL 2004 Ze zbiorów Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Rz-2819, KW-2899

Wystawa jest imprezą towarzyszącą 11. Międzynarodowemu Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”. Laureatów biennale poznamy 20.08.2022 podczas wernisażu połączonego z ceremonią rozdania nagród. Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza do wzięcia udziału w tej uroczystości, która odbędzie się w Galerii BWA w Krośnie (ul. Portiusa 4) 20 sierpnia o godz. 18.00.

WIĘCEJ INFORMACJI O 11.MBATL – KLIKNIJ TUTAJ

Grafika: głowa kobiety z kolorowym splotem włosów