Matka – proste słowo o trudnym znaczeniu. 26 maja czyli Dzień Matki jest to idealna okazja aby zatrzymać się i uświadomić sobie jak ważną rolę pełnią matki w naszym życiu i jak ogromne znaczenie mają ich bezinteresowna miłość poświęcenie i troska. Mamy często odkładają swoje potrzeby i pragnienia żeby zaspokoić nasze. Są naszymi pierwszymi nauczycielkami, przyjaciółkami, pielęgniarkami i opiekunkami. Ich ogromne serce jest pełne miłości i gotowe do oddania wszystkiego dla naszego dobra. Dlatego w dniu Matki, poświęćmy czas naszym matkom, okazując im naszą miłość, wdzięczność i szacunek. Niech będą świadome, jak bardzo są dla nas ważne i jak bardzo doceniamy ich obecność w naszym życiu. Czy to drobny prezent, wyjątkowa kolacja, wspólny spacer, wycieczka do muzeum, czy po prostu szczere słowa – każdy gest ma znaczenie.

Za wzór matki śmiało można uznać Wandę Szczepanik z domu Dzikowską. Wanda była żoną wynalazcy Jana Szczepanika. Od 1906 r. zamieszkali na stałe w Tarnowie. Mieli 5 dzieci: Andrzeja Zbigniewa, Bogdana, Bogusława i Marię. Wanda całe swoje życie poświęciła swoim dzieciom oraz swojemu mężowi. Wiemy, że do jej obowiązków należało m.in. prowadzenie domu, robiła wszystko co w swojej mocy aby jej dzieci nie myślały o zajęciach dnia codziennego tylko mogły skupić się na nauce oraz na zabawach i przyjemnościach. Romantyczka w stu procentach pochłonięta miłością do Jana, pomagała mu w jego wynalazczej działalności, poza tym była jego największym wsparciem po śmierci syna. Wanda była kobietą która dla dzieci i męża zrezygnowała ze swojej kariery, zainteresowań i potrzeb. Pomimo tego że, na jej twarzy często było widać zmęczenie, w duchu była bardzo życzliwą i pomocną osobą wypełniającą nienagannie wszystkie swoje obowiązki i obowiązki innych domowników.

Zdjęcie ze zbiorów Fundacji im. Jana Szczepanika przedstawiające Wandę Dzikowską oraz Jana Szczepanika wraz ze swoimi dziećmi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzinie Jana Szczepanika, odwiedź naszą nową wystawę stałą „Jan Szczepanik. Geniusz, wynalazca, konstruktor”