Muzeum Rzemiosła w Krośnie zakończyło nabór do 11. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” oraz do towarzyszącego wydarzeniu Konkursu DEBIUTY 2022. Do aktualnej edycji krośnieńskiego biennale udział zgłosiło 88 artystów z 10 krajów (Czechy, Finlandia, Japonia, Litwa, Łotwa, Polska, Słowacja, Ukraina, USA, Wielka Brytania), którzy przedstawili 113 prac. Do konkursu głównego przystąpiło osiemdziesięciu twórców, a do Konkursu DEBIUTY 2022 – ośmiu.

Grafika: głowa kobiety z kolorowym splotem włosów

Oficjalny motyw graficzny 11.MBATL autorstwa Mirosława Rymara

Wszystkie prace zgłoszone do konkursu otrzymały kwalifikację Jury. Dodatkowo, poza konkursem – w wystawach biennale – wezmą udział 3 artystki, jurorki biennale. Tegoroczna prezentacja ekspozycyjna wzbogaci się zatem o 4 dzieła. – Cieszymy się niezmiernie, że artyści tak licznie odpowiedzieli na zaproszenie do uczestnictwa w 11. edycji wydarzenia – mówi dr inż. Marta Rymar Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Finał 11. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” rozpocznie się od posiedzenia Jury, które odbędzie się 17.08.2022. Laureatów biennale poznamy 20.08.2022 o godz. 18.00 podczas wernisażu połączonego z ceremonią rozdania nagród. Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza do wzięcia udziału w tej uroczystości, która odbędzie się w Galerii BWA w Krośnie (ul. Portiusa 4). Prezentacja wystawy premierowej potrwa do 16.10.2022. W czasie jej trwania przewidziano szereg działań edukacyjnych.

Patronat honorowy na 11. Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” 2022 sprawują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki.

Autorem motywu graficznego jest Mirosław Rymar, artysta grafik, dr sztuki, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracownik Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.

Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Partnerem w realizacji wystawy premierowej jest Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

grafika: logo MKiDN

Wydarzeniami towarzyszącymi 11. MBATL są: wystawa „Tkanina” Ewy Marii Poradowskiej-Werszler w Piwnicy PodCieniami oraz wystawa ukraińskiej tkaniny artystycznej „We Are!” w Wieży Farnej. Szczegóły podamy niebawem.